Sağlık emekçilerinin hakları buharlaştı: Bütçe kayıpları alarm veriyor

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 2023 Faaliyet Raporu’na göre, hastanelerin döner sermayelerinden sağlık emekçilerine yapılan ödemelerin düştüğü ortaya çıktı.

Raporun ortaya koyduğu verilere göre, 2012 yılında 10.4 milyar dolar olan Sağlık Bakanlığı’nın döner sermaye bütçesi, 2023 yılı itibarıyla 11.7 milyar dolara çıktı. Cumhuriyet’ten Merve Kılıç‘ın aktardığına göre, bu, 11 yıllık süreçte bütçenin yalnızca 1 milyar dolarlık bir artış gösterdiğini gösterirken, aynı dönemde ülke nüfusu yüzde 13, bakanlık bünyesinde çalışan sağlık personeli sayısı yüzde 22 artış gösterdi. Ayrıca, kişi başına düşen doktor ziyareti oranı da yüzde 40 oranında yükseldi.

Performansları artıyor, ödemeleri azalıyor

Sağlık emekçilerin performansları artarken ödemelerin ise eridiğini ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Mali ve teknik hizmetler gibi bazı sınıflarda çalışan arkadaşların neredeyse sıfırlanmış düzeyde performansa dayalı ödemeleri var. Sadece hekim grubu ve hekim dışı sağlık personellerinde ciddi bir erime söz konusu değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x