B segmentinde fiyat ortalaması 1.4 milyon liraya C segmentinde 1.9 milyon liraya ulaştı… Otomobil fiyatlarında yatay seyir

GEÇTİĞİMİZ yıl kur, enflasyon ve küresel maliyet artışları nedeniyle bazı dönemlerde ayda 2-3 kez zamlanan sıfır otomobil fiyatları, son dört ayda önceki aylara kıyasla daha yatay bir seyir izledi. Hürriyet en çok satan segmentlerde son 4 ayda yaşanan fiyat artışlarını inceledi. Buna göre, en çok satan segmentlerde yaşanan dört aylık fiyat artışları yüzde 6 ila 10 arasında gerçekleşti.

Şubat 2024 sonu itibarıyla C segmentinde (orta sınıf) ortalama fiyat 1.9 milyon TL’ye ulaşırken, D segmentinde fiyat ortalaması 3.5 milyon TL’ye yaklaştı. Kasım 2023’ten bu yana çok büyük artışlar olmamasına rağmen, Renault Clio, Peugeot 208 ve Hyundai i20 gibi modellerin bulunduğu B segmentinde (küçük sınıf) bile artık ortalama fiyatın 1.4 milyon TL’nin üzerine çıkması sıfır otomobile ulaşmanın ne kadar zorlaştığını yeniden gözler önüne serdi.

EN ÇOK ARTIŞ B SEGMENTİNDE

Otomotiv veri şirketi Cardata’nın Hürriyet için yaptığı çalışmaya göre, Kasım 2023 itibarıyla satılan tüm modellerin fiyat ortalaması 1 milyon 772 bin TL olan C segmentinde son 4 aylık dönemde fiyatlar yüzde 6.9 arttı. Şubat 2024 sonu itibarıyla Fiat Egea, Renault Megane Sedan ve Toyota Corolla gibi modellerin yer aldığı bu segmentte fiyat ortalaması 1 milyon 895 bin TL’ye çıktı. Kasım 2023 – Şubat 2024 aralığında B segmentinde fiyatların diğer segmentlere kıyasla daha çok arttığı görüldü. Kasım 2023’te B segmentinde satılan sıfır otomobillerin fiyat ortalaması 1 milyon 266 bin TL seviyesindeyken, Şubat 2024 itibarıyla ortalama fiyatlar yüzde 10.7 artarak 1 milyon 402 bin TL seviyesine yükseldi.

D SEGMENTİNDE ORTALAMA 3.5 MİLYON

Segmentler büyüdükçe fiyat artış hızları aynı oranda azaldı. Bu kapsamda, Kasım 2023 itibarıyla 3 milyon 271 bin TL olan D segmenti (orta-üst sınıf) fiyat ortalaması Şubat 2024 sonu itibarıyla 3 milyon 489 bin TL seviyelerine geldi. BMW 4 Serisi, Mercedes-Benz C serisi, Skoda Super B gibi modellerin bulunduğu bu segmentteki 4 aylık fiyat artışı yüzde 6.6 olarak gerçekleşti. Diğer yandan, yatırım amaçlı talebin de etkisiyle satış rekorları kırdığı 2023 yılında sıfır otomobil fiyatları ortalama yüzde 70 artmıştı.

ÇİNLİLERDEN HİBRİT ATAĞI

GEÇEN yıl Türkiye’ye damgasını vuran markalardan birisi şüphesiz Çinli üretici Chery’di. Pazara girdiği ilk yıl olan 2023 yılında üç SUV modeliyle 40 bin 590 adet satış rakamına ulaşan Chery’nin, 2024 yılında elektrikliler de olmak üzere yeni modellerini ve daha üst sınıftaki Jaecoo gibi markalarını Türkiye’ye getireceği biliniyordu. Ancak, Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük Birliği ve STA ülkeleri dışından ithal edilen elektrikli araçlara yönelik yeni şartları Chery’nin de bazı stratejilerini değiştirdi. Omoda 5’in tamamen elektrikli versiyonunun Türkiye’ye gelişini erteleyen marka, bunun yerine yeni nesil Plug-In Hybrid (PHEV) motorlu otomobilleri ilk kez bu yıl satışa çıkaracak.

ArrIzo 8 PHEV

SON ÇEYREKTE GELİYOR

Chery yetkililerinin geçtiğimiz hafta düzenlediği online toplantıda Hürriyet ile paylaştığı bilgilere göre, Türkiye’de satılacak Plug-In Hybrid motorlu ilk Chery modeli Sedan gövde tipindeki Arrizo 8 olacak. Son çeyrek itibarıyla satışına başlanacak Arrizo 8 PHEV, 1.5 litrelik benzinli ve iki adet elektromotor olmak üzere toplamda 3 motorun bulunduğu hibrit bir motor sistemine sahip olacak. Araçta bulunan 18.3 kWh’lık batarya dışardan şarj edilebilecek ve 115 km’ye kadar tamamen elektrikli sürüşe imkân tanıyacak. Aracın bataryası, yüzde 30’dan yüzde 80’e kadar 19 dakikada (25 santigrat derecenin altında) şarj olabilecek.

1.400 KM MENZİL

Chery’nin ilk kez Ekim 2023’te tanıttığı 115 kW güç ve 220 Nm tork üreten QPower mimarisine bu sahip motorun karma yakıt tüketimi 100 km’de 4.2 litre olacak. Bu sayede araç 1.400 km sürüş menziline ulaşacak. Chery yetkililerin Hürriyet ile paylaştığı bilgilere göre, Arrizo 8’in 1.5 litrelik benzinli versiyonu da son çeyrekte gelecek. 2025 itibarıyla Chery ürün gamındaki diğer otomobillerin de PHEV versiyonları üretilecel ve Türkiye’de satılacak. Bu arada, Çinli BYD’de de Seal U’nun PHEV versiyonunu 2. çeyrekte getirme kararı almıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x