İzmir’de suya zam rekoru: 16 ayda 17. kez artırıldı! Kesintiler azalırsa cep yakacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaklaşmakta olan yerel seçimler öncesi oy kaybederim kaygısı ile normal koşullarda 1 Ocak’ta yürürlüğe sokulan su zammını 1 ay geriye çekti.

AK Parti ve MHP reddetti

İZSU Genel Kurulu AK parti ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin oyları ile yeni zamlı tarifeyi kabul etti.

1 Aralık’ta geçerli olacak

Buna göre içme suyuna 1 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 15 zam geldi. Zamlı tarifeye göre konutlarda 0-10 metreküp tüketimlerde suyun tzonu 20 lira 08 kuruştan 22 lira 09 kuruşa yükseldi.

Zamlı tarifeye göre 11 -20 metreküp tüketimde suyun tonu 28 lira 24 kuruşa, 21 metreküp ve üstü kullanımlarda ise metreküp fiyatı 52 lira 88 kuruşa yükseldi.

Türkiye’nin en pahalı suyu İzmir’de

Önerge görüşülürken söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, grup olarak zamma karşı olduklarını belirtti. Hızal Türkiye’nin en pahalı içme suyunu İzmirlilerin kullandığını söyledi.

Soyer zam rekoru kırdı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer geçtiğimiz yıl mart ayında içme suyu tarifelerindeki artışı TÜİK’in açıkladığı aylık ÜFE oranlarına bağlamış 2022 Mart ile 2023 Temmuz arasındaki 16 aylık süreçte içme suyuna art arda 16 kez zam yapılarak kırılması güç bir rekora da imza atılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir