İlk yaşlanma karşıtı haplar beş yıl içinde gelebilir…

Uzmanlara göre yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilecek haplar önümüzdeki beş yıl içinde piyasaya çıkabilir:

“Yaşlanmadan Yaşlanmanın Yeni Bilimi” kitabının yazarı Andrew Steele, yaşlanma karşıtı hapların beş yıl içinde eczanelere ulaşabileceğine inanıyor.
Daily Mail’e konuşan Steele, diyabet tedavisinde kullanılan metformin gibi mevcut ilaçların yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak yeniden formüle edilebileceğine dikkat çekiyor.
Yaşlanmanın birçok ölümcül hastalık riskini arttırması nedeniyle Steele, yaşlanmanın tüm zamanların en büyük insani sorunu olduğunu savunuyor. Dünya Sağlık Örgütü, her gün yaklaşık 100.000 kişinin yaşa bağlı hastalıklardan öldüğünü tahmin ediyor.
Steele, 20 ila 30 firmanın senolitik olarak bilinen ve vücuttaki eski hücreleri öldüren yeni ilaçlar geliştirdiğine dikkat çekiyor .
Farelerde bu ilaçlar yaşlı hayvanları aniden sağlıklı hale getiriyor. Birçoğu zaten farklı amaçlarla kullanılan mevcut ilaçlardır.
Kemoterapide kullanılan dasatinib ile meyve ve sebzelerde bulunan ve birçok sağlık sorunundan sorumlu hücrelerin yaşlanmasını ortadan kaldıran bir molekül olan kersetin kombinasyonu buna bir örnektir .
Bir başka potansiyel yaşlanma karşıtı ilaç, kan damarlarının durumunu iyileştirerek yaşam süresini uzatmayı vaat eden, daha önce bahsedilen metformindir. Steele, bazı şirketlerin yeni, daha etkili ilaçlar geliştirmeye çalıştığını söylüyor.
Steele, bu tedavilerin birbirine çok yakın olduğunu ve beş yıl içinde kullanacağımız bazı senolitikleri bulamazsak şok olacağını öngörüyor.
Aston Üniversitesi’nden biyolog Cathy Slack’e göre amaç, hastalığın geç dönemini uzatmak değil, sağlıklı yaşam yıllarını artıran tedaviler .
Uzman, başarılı tedavinin muhtemelen ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu olacağını öne sürüyor. Ancak bazı tedavilerin başarısı başlangıçta belirli hastalıklarla sınırlı olabilir ve genel olarak kullanılmaya başlanması için bir on yıl daha geçmesi gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x