Bitcoin Ülkesinden Yeni Bir Adım Daha: Volcano Bond!

Dijital Varlıklar Komisyonu, El Salvador’un Volcano Bond olarak bilinen Bitcoin tahvilini onayladı. Volcano Bond, El Salvador’un ülkeyi dünyanın ilk Bitcoin şehrine dönüştürme misyonunun bir parçası. Başkan Nayib Bukele de Volcano Bond’un düzenleyici onayını heyecanla paylaştı.

El Salvador, Bitcoin tahvilleri çıkarmaya hazırlanıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere El Salvador, uzun süredir Bitcoin tahvilleri çıkarmayı gündemine almıştı. Bu planlan, ülkenin Bitcoin odaklı ofisinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, 2024’ün başlarında ihraç edilmek üzere düzenleyici onay aldıktan sonra gerçeğe daha da yaklaştı. Tahviller, kripto borsası Bitfinex’in düzenlenmiş bir bölümü olan Bitfinex Securities’de sunulacak. El Salvador’un Ulusal Bitcoin Ofisi, resmi X hesabından şu açıklamayı paylaştı:

Volcano Bond, Dijital Varlıklar Komisyonu’ndan (CNAD) düzenleyici onay aldı. Tahvilin 2024 yılının ilk çeyreğinde ihraç edileceğini tahmin ediyoruz.

Nayeb Bukele: Wen volcano bond?

ONBTC’nin tweetinin ardından Nayib Bukele de Volcano Bond’un onaylandığını teyit eden bir gönderi paylaştı. Bukele, “Wen volcano bond?” şeklinde tweet attı. Ayrıca, 2024’ün ilk çeyreğinde Volcano Bond’un yakında çıkarılacağından bahseden birkaç tweet’i de yeniden yayınladı.

Konuyla ilgili olarak El Salvador, “El Salvador Özgürlüğünü Benimseme” programı olarak bilinen bir girişimi duyurdu. Program, ülkeye hem ekonomik hem de sosyal açıdan katkı yapacak bireylere ikamet imkânı sunmayı amaçlıyor. El Salvador’un ülkeyi bir teknoloji merkezine dönüştürme vizyonunun bir parçası olarak, benzersiz teklif katılımcıların en az 1 milyon dolar BTC bağışlamasını gerektiriyor.

Bitcoin ülkesinin başkanın büyük hayalleri var!

“Volkan tahvilleri”ni, 2021 yılında Başkan Nayib Bukele Bitcoin’i (BTC) ülkede yasal para olarak tanıyan bir yasayı kabul ettikten kısa bir süre sonra duyurdu. Bukele’nin hedefi, Bitcoin destekli tahviller yoluyla 1 milyar dolar toplamak. Ayrıca Bukele, ülkenin aktif volkanları tarafından üretilenler de dahil olmak üzere yalnızca yenilenebilir enerjiye dayanan bir Bitcoin madenciliği endüstrisi kurmayı amaçlıyor.

El Salvador, ihracı başlangıçta 2022 Mart ayı için planlamıştı. Ancak birkaç kez ertelemek zorunda kaldı. Ancak dijital varlıklar tasarısı nihayet 2022 Kasım sonunda Bukele’nin partisi Nuevas Ideas’ın büyük çoğunluğa sahip olduğu Yasama Meclisi’ne geldi. Altmış iki yasa koyucu bugün yasa için oy kullandı. Diğer tarafta 16’sı buna karşı oy kullandı. Böylece meclis, yasayı nihayet kabul etti. Bu gelişme, son birkaç hafta içinde Bitcoin odaklı ikinci büyük hamle oldu. Daha önce El Salvador, en az 1 milyon dolar değerinde BTC veya Tether (USDT) stablecoin yatırımı yapan yılda en fazla 1.000 kişiye ikamet izni veren “Freedom VISA” programını başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir