Apple’ın son cihazı Vision Pro olay oldu… Bilim kurgu filmleri gerçek oldu

Apple, uzun zaman sonra yeni bir cihaz satışa sundu ve Vision Pro, âdeta tüm dünyada olay oldu. Artırılmış gerçeklik başlığı, şirketin uzun zamandır beklenen yeni cihazıydı ve hızla ön siparişleri tükendi. Teknoloji uzmanları tarafından da beğeniyle karşılanan cihaz, kullanıcılara ulaştığından beri ise sokaklardan ilginç görüntüler sosyal medyaya yansıyor.

Her ne kadar Apple’ın CEO’su Tim Cook, cihazın geleceğiyle ilgili oldukça temkinli davranıp iddialı konuşmalardan kaçınsa da 3.499 dolarlık cihaz sokağa indi ve bilim kurgu filmlerini aratmayacak görüntülere neden oldu. Hatta sosyal medya bu görüntüler üzerine yapılan esprilerle dolu.

Cuma günü resmi olarak piyasaya sürülmesinin ardından Vision Pro, spor salonunda, metroda ve sokaklarda insanların kafalarında görüldü. Bunun üstüne de Black Mirror, Simpsons ve Başlat (Ready Player One) gibi yapımları hatırlatan pek çok kullanıcı bilim kurgu senaryolarının artık gerçek olduğunu yazdı.

SIMPSONLAR YİNE BİLDİ

X’te bir kullanıcı,”Simpsonlar yine Apple Vision Pro kulaklıklarını 8 yıl önce tahmin etmiş” diye yazdı.

APPLE “KULLANMAYIN” DEDİ AMA…

Kullanım kılavuzunda Vision Pro’yu “hareket halindeki bir aracı kullanırken” kullanmaktan kaçınmaya yönelik açık uyarılara rağmen, direksiyon başında kulaklık takan sürücülerin videoları internette ortaya çıktı.

YouTuber Casey Neistat’ın da şehirdeki ulaşım araçlarından biri olan elektrikli kaykay sürerken Vision Pro’yu taktığı bir klibi yayınlandı.

Neistat, Vision Pro’yu test etmek için onunla New York sokaklarında gezdi ve onu şimdiye kadar kullandığı en harika teknoloji parçası olarak niteledi.

Bir bilgisayar mühendisi olan Alvaro Cintas da Vision Pro’nun halka açık yerlerde kullanıldığını gösteren görüntüler paylaştı. Metroda ya da Tesla aracında başlığı kullanan kişilere paylaşımlarında yer verdi.

Tüm bu görüntülere rağmen aslında Apple, cihazı güvenli bir şekilde kullanmanın önemini verdiği kılavuzda vurguladı. Başlığın kullanım kılavuzunda hareket halindeki bir aracı kullanırken veya sarhoşken kullanmaktan kaçınılması gerektiği açıkça belirtiliyor.

UZMANLAR ENDİŞELİ

Bu görüntüler de bazı yol güvenliği uzmanlarını da alarma geçirdi.

Her ne kadar Vision Pro, kullanıcıları çevrelerindeki dünyaya karşı tamamen kör bırakmasa da cihaz oldukça dikkat dağıtıcı.

Otoyol ve Otomobil Güvenliği Savunucuları başkanı Cathy Chase, başlığın bir arabanın direksiyonunda yeri olmadığını söyledi: “Sürücünün dikkatini sürüş görevinden uzaklaştıran herhangi bir davranış tehlikeli ve sorumsuzdur ve hepimizi, özellikle de yayalar gibi savunmasız yol kullanıcılarını ciddi ölüm veya yaralanma riskine sokar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x