Altın İçin Beklenen Yeşil Işık Yandı

Fed’in önümüzdeki yılın ilk yarısında faiz kesintilerine gideceği beklentisi dolar endeksinin yakıtını tüketirken, sarı metale boğa desteği verdi. Mayıstan bu yana ilk kez 2.050 doları aşan ons altında rekor hedefleniyor.

Değerli metaller arasında yatırımcısını en çok altın sevindirdi. Ons altın 2.000 dolar seviyesi üzerindeki direnç noktalarını hızlı geçerek 2.050 doların üzerini gördü. Uzmanlara göre ons altın bu performansını sürdürecek olursa yakın bir zamanda yeni bir rekor görebilir.

Altında Fed coşkusu yaşanıyor. Bazı Fed üyelerinden gelen açıklamalar aralık toplantısında faizlerin artırılmayacağı beklentilerini desteklerken, 2024’te faizlerde gevşeme olabileceği sinyali verdi. Piyasalar artık ABD merkez bankasının gelecek yıl mayıs ayında yapacağı toplantıda faiz indirimi ihtimalini yüzde 70 olarak görüyor.

2.026 dolar önemli bir destek seviyesi

Bu da küresel piyasalarda da risk iştahının artmasına yol açtı. Dolar endeksinde 3 ayın en düşük seviyeler görülüp, ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisinin 2 ayın en düşük seviyesine inerek ons altını 2.052 dolara taşıdı. Analistlere göre 2.026 doların üzerinde kalındığı sürece 2.070 dolar rekorunu hedefl emeye devam edecek. Aşağıda ise doların yukarı yönlü ivmesini sürdürmesi için 2.017 dolar önemli bir destek seviyesi olarak çalışmaya devam ediyor.

Mevsimsel destek unutulmamalı

Bu arada altının yılın bu mevsiminde geleneksel olarak yükseliş trendine girdiğine dikkat çekiliyor. Değerli metal danışmanlık ve şilem şirketi Heraeus tarafından yapılan analizde, altının aralık ayında mevsimsel bir yükseliş görebileceği belirtiliyor. Analizde, son 10 yılda aralık ayında kıymetli metalin ons fiyatının ortalama yüzde 2.05’lik bir kazanç gördüğü ifade ediliyor.

2.100 dolara meydan okuyacak

Değerli metal analisti Gary Wagner, dün yaptığı bir analizde, jeopolitik gerilimlerden aldığı desteği biraz yitiren altının hızlı bir yükseliş sonrasında geri çekilmeler yaşayabileceği yorumunu yapıyor. Ancak bunun yaracağı alım fırsatının etkisiyle altının yeni bir atak başlatacağına inan uzman şunları söylüyor:

“Altının kısa vadede fiyat değişikliklerinin sonucu ne olursa olsun, hızlı yükselişe devam diyorum. Fiyatlar 2.080 dolardan başlayıp tekrar ons başına 2.100 dolara meydan okuyacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x