2023’ün en büyük teknoloji etkinliğinde tanıtılan en tuhaf 5 cihaz

Dünyanın en büyük konferansı GITEX 2023, geçtiğimiz hafta sona erdi.

Gelecekteki teknolojinin nasıl gelişeceğinin ön gösterimini yapan devasa etkinlikte; yapay zeka, robotlar, etkileyici cihazlar, akıllı giyilebilir ürünler ve çok daha fazlası sergilendi.

Ancak tüm iyi teknoloji konferanslarında olduğu gibi, yalnızca gerçekten olağanüstü teknolojiye değil, aynı zamanda bazı tuhaf gösterimlere de tanık olduk.

Futbol oynayan robotlardan dev ayakkabılara yerleştirilmiş bilgisayarlara ve dev holografik ekranlara kadar her şeyin yer aldığı Dubai merkezli gösteri, yenilik kadar bazı tuhaf ürünler de karşımıza çıkardı.

Sizler için, GITEX 2023 fuarında öne çıkan 5 farklı teknolojiyi listeledik.

1. Futbol oynayan robot: ATLAS

GITEX, futbol oynayan robotlar için büyük bir fuar oldu. Etkinlikte iki farklı futbolcu gösterildi; biri donanımdaki büyük ilerlemelerle Messi gibi rakiplere meydan olmayı hedefliyordu, diğeri ise robotlardan oluşan bir futbol takımıydı.

Peki robotlar gelecekte insanlar kadar iyi futbol oynayabilir mi? Bu şimdilik pek mümkün görünmüyor.

UCLA’dan bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen futbol oynayan robot ATLAS, GITEX’te teste tabi tutuldu. Her ne kadar robot topa vurma başarısı gösterse de oldukça yavaş kaldı.

2. Yenilenen böbrekler

Rokit Healthcare’in, GITEX’te organlarımızı yenilemeyi vadeden bir standı vardı.

Bu şirket; doku toplama, biyo-mürekkep malzemeleri ve 3 boyutlu yazıcı kullanarak büyük yaraları kapatmak, kemiklerdeki kıkırdağı onarmak ve hatta kronik böbrek hastalığını tedavi etmek için doku üretebileceğini belirtiyor.

Bunlar elbette büyük ve etkileyici iddialardır. Ancak belki şaşırtıcı olmayan bir şekilde fuarda canlı gösteriler yapılmadı.

3. Yeni bir görüntülü görüşme biçimi

Pandeminin izolasyonuyla teşvik edilen görüntülü görüşme teknolojisi, son yıllarda büyük gelişmeler kaydetti. Bazı şirketler daha kaliteli kameralara, bazıları daha iyi mikrofonlara yatırım yaptı ve bazıları da görüntülü görüşmeyi tamamen yeni bir deneyim haline getirmek için çalıştı.

GITEX’teki bir stant, video görüşmesini bir illüzyona dönüştürmekle görevliydi. Sistem, görüntülü görüşme yaptığınız kişiyi önünüzdeki kutunun içinde oturuyormuş gibi gösterebiliyor.

Görüntülü görüşme ortağınız, birkaç metre uzakta oturuyormuş gibi görünürken dünyanın diğer ucunda olabilir. Bunların hepsi akıllı kamera açıları ve alan kullanımıyla yapılıyor.

4. Uyku getiren kask

SleePYA şirketinin geliştirdiği kask, uykusuzluk çeken kişilerin iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olmayı amaçlayan, beyin uyarıcı bir cihazdır. Bunu, mitokondriye enerji iletmek için yakın kızılötesi ışık kullanarak yaptığı söyleniyor.

Söz konusu kask henüz geliştirilme aşamasında olmasına rağmen şu anki fiyatı yaklaşık 5 bin euro. Bu nedenle iyi bir uyku çekmek için farklı yollara başvurmanız gerekebilir.

5. Asla yenilmeyen dama robotu

1997 yılında dünyanın önde gelen satranç ustalarından biri, bir robot tarafından yenilgiye uğratılmıştı.

Daha sonra 2016 yılında Google’ın AlphaGo robotu, çoğu zaman tüm zamanların en zor masa oyunu olarak adlandırılan Go’daki en iyi oyunculardan birini yendi. Günümüzde ise yenilmez dama robotuyla üçlü tamamlandı.

Mümkün olan her hareketi bilen, sürekli ileriyi planlayan ve saatlerce gerçek hayattaki oyunlarla eğitilen inanılmaz derecede gelişmiş robot kol, damada asla yenilmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x